21 Nisan 2015 Salı Saat 11:23    Mardin   Midyat   Nusaybin   Kızıltepe   Dargeçit   Mazidağı   Savur   Derik   Ömerli   Yeşilli
 
Erdoğan’ın talimatı: Vekilleri bırakmayın haberi - Mardin Gündem
Erdoğan’ın talimatı: Vekilleri bırakmayın
AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan, yapılan değişikliklerle özgürlüklerin önünün açıldığını savundu. Erdoğan tutuklu vekillere konusunda da yargıya ‘tahliye etmeyin’ talimatı verdi: “Tutuklular aday gösterilip vekillik cezaevinden adam kaçırmaya dönüştürülmek istendi.”
12 Temmuz 2012 Perşembe Saat 17:15


Erdoğan da kilit vurdu

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapılan değişiklikler ile Türkiye’de özgürlüklerin önünün açıldığını savunarak, tutuklu milletvekillerine değinerek, “Bu tamamen yargının alanı olan bir konudur. Takdir yargınındır. Gerekli kararı verecek olanlar da mahkemelerdir. Bir kısım davaları sulandırma, itibarsız hale getirmek için tutukluları aday gösterme olayı muhalefetin ülke gündemine getirdiği bir sorundur. Bile bile tutuklular aday gösterilerek milletvekilliği cezaevinden adam kaçırmaya dönüştürülmek istendi. Adam mı bulamadınız milletvekili yapmak için? Dışarıda hiç mi aday yoktu?” ifadesini kullandı.

Erdoğan, tutuklu milletvekillerine ilişkin 3. yargı paketinde özel bir düzenleme yapılmadığını söyleyerek, “Biz onların bu konudaki çağrısında bugüne kadar evet demedik bundan sonra da demeyeceğiz” dedi. Erdoğan, Bahçelievler Katliamı’nı yapanların serbest kalmasını sağlayan özel düzenlemeyi görmezden gelerek, 3. yargı paketinde kişiye özel düzenleme yapmadıklarını savundu.


Katillere özgürlük Kürtlere zindan

Kamuoyunda yaratılan bütün iyimserlik havasına karşın tutuklu BDP’li milletvekillerinin başvurularının reddedilmesine hukukçular tepki gösterdi. Amed Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, 3. Yargı Paketi’nden olumlu bir sonuç çıkacağını düşünmediğini hatırlatarak, “Bu paketin yargıya ilişkin sorunları çözmeyeceğini biliyoruz. Ayrıca tutuklu Kürt milletvekillerin durumuyla, yani ‘KCK’ yargılamalarıyla Silivri’yi bir arada ele almamak gerekiyor. Silivri’deki iddia darbe iken, ‘KCK’ yargılamalarında ise açıkça siyaset yapmak hedef alınıyor” dedi. Aktar, avukatlığını yaptığı tutuklu milletvekillerinin de 3. Yargı Paketi’ne çok fazla umut beslemediğini söyledi. Aktar, “Biz tutuklu milletvekilleri için başvuru yaparken de bunu unutmuş değildik. Onların da çok fazla umutları yoktu. Zaten bu yargı paketi olmadan da tahliye hakkı vardı, mümkündü” diye konuştu.

Ayrımcı tutum

Bahçelievler Katliamı faillerinin infazının durdurulduğunu hatırlatan Mehmet Emin Aktar, “7 kişiyi öldürmekten yargılanıyorlardı. Buna rağmen kendileri açısından olumlu karar çıktı. İdeolojik bakış hakim” diye kaydetti. Avukat Muzaffer Özdemir de, 3. Yargı Paketi’ni eleştirerek, “Yasa özü itibari ile her şeyi hakim takdirine bırakmış ve dolayısıyla hakimin şimdiye kadar ki huyundan vazgeçmesini beklememiz isteniyor” dedi. Av. Özdemir, “Mevcut düzenleme ile Kürtlere Özel Bölgesel Mahkeme kavramı geliyor. Sömürgeye ayrı hukuk, anavatana ayrı hukuk.”

Düzenleme gerekir

BDP Riha (Urfa) Milletvekili İbrahim Ayhan’ın tahliye talebinin reddedilmesine tepki gösteren Av. Sevda Çelik Özbingöl ise, “Karar şunu gösteriyor ki, mahkemeler milletvekilleri ile ilgili açık bir düzenleme yapılması beklentisi içerisindedir” diyerek itirazda bulunacaklarını kaydetti. İnisiyatifin mahkemelere bırakılmasına tepki gösteren Özbingöl, düzenlemenin vekiller için yapılmadığını belirtti.


Sarıyıldız’a ikinci kez ret

BDP Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın tahliyesine ilişkin yapılan başvurunun reddinin ardından bir üst mahkemeye yapılan itiraz başvurusu da reddedildi. Sarıyıldız’ın avukatları, 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş, ancak mahkeme, bu talebi reddetmişti. Bir üst mahkemeye başvuran avukatların talebi de aynı gerekçeyle tekrar reddedildi.


Paket KESK’e hiç uğramıyor

Meclis’te kabul edilen ve 3. Yargı Paketi’ne göre; hakimlerin “tutukluğa devam” kararları için “sağlam gerekçeler” yazmaları gerekirken, KESK üyesi 28 sendikacının tutuklanmasına yapılan itiraz reddedildi. Tutuklu KESK’lilerin avukatları da, bu yeni yasa kapsamında tutukluluğa itiraz etti. Ancak, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, “İtiraza konu kararda usul ve yasaya aykırılık görülmediğinden şüpheli ve şüpheli vekillerinin itirazlarının reddine ve şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi” dedi.

ÖZGÜRGUNDEM

Yorum Yaz Haberi Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş

YORUMLAR
   Henüz yorum yapılmadı.
DİĞER HABERLER :

(C) 2011 - Mardin Gündem       ANASAYFA     HAKKIMIZDA (KÜNYE)      İLETİŞİM       Ana Sayfam Yap      Sık Kullanılanlara Ekle

milhaber – mil

YAŞAM       EĞİTİM       RÖPORTAJLAR       KÜLTÜR-SANAT       BİLİM       SAĞLIK       DÜNYA       SPOR       EKONOMİ       POLİTİK       GÜNCEL      

MARDİN / NUSAYBİN / KIZILTEPE / DARGEÇİT / MAZIDAĞI / SAVUR / DERİK / ÖMERLİ / YEŞİLLİ / FOTO GALERİ / VİDEO GALERİ / GAZETELER